Užgavėnių šventė Šilalėje

By 2024-02-14 19 vasario, 2024 Renginių archyvas

Vasario 13 dieną Šilalėje Užgavėnių šventė prasidėjo persirengėlių būrelio „gastrolėmis“ mieste. Aplankėme Šilalės viešąją biblioteką, savivaldybę, seniūniją, Vlado Statkevičiaus muziejų bei važinėjome po miestą ir kvietėme visus prie Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro į Užgavėnių šventę su tradiciniais šokiais, žaidimais, linksmomis rungtimis, dainomis bei Lašininio ir Kanapinio dvikova.
Smagius šokius grojo Šilalės kultūros centro tradicinė kapela „Karšuva“ (vad. V. Rudys), linksmino liaudiškos muzikos kapela „Šilojus“ (vad. Aivaras Šimkus), moterų vokalinis ansamblis „Kuplė“ (vad. L. Saročkienė) bei į šokius įtraukė ir dainuoti kartu pakvietė Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai” Šilalės rajono bendrija (muzikinės programos vad. Z. Vainorienė ir Stasys Genys). Šventėje dalyvavo ir Šilalės kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansambliai „Smuokiuka“ ir „Gers smuoks“ (vad. I. Raudonienė).
Blynais vaišino kavinės „Ugnija, „Provincija“, „Pipiras“ bei „Pupa“. Visas kavines, parėmusias Užgavėnių blynais, kultūros centras apdovanos specialiaisiais prizais. Užgavėnių blynais, šilta arbata visus padėjo vaišinti Atviro jaunimo centro „Pulsas“ savanoriai ir darbuotojai. Besisukant šokių sūkuryje buvo galima pasidžiaugti ir persirengėlių kaukėmis, iš kurių išrinkome ir apdovanojome gražiausias suaugusiųjų ir vaikų kaukes bei šauniausias šokėjų poras.
Kaip ir kiekvienais, taip ir šiais metais linksmoje dvikovoje Lašininiui teko nusileisti Kanapiniui bent iki kitos žiemos, tačiau žiemos blogybės baigiasi tik tuomet, kai sudeginama Morė. Kanapinis drauge su Užgavėnių dalyviais bei archajiškiausiais personažais – Gerve, Ožiu, Raiteliu ant arklio, Raganomis – patraukė deginti Morės. Nuo seno tikima, kad sudeginus Morę, žiema tikrai nebesugrįš ir visus džiugins pavasario šiluma. O sudeginę svarbiausią Užgavėnių simbolį ir atsikratę visų nešaltos žiemos blogybių, prisišokę, patriukšmavę, išsiskirstėme į namus.
Šventės organizatorius – Šilalės kultūros centras.
Šventės rėmėjas – Jonas Pocius.
Informacinis rėmėjas – UAB „Šilalės artojas“

Informaciją pateikė scenos režisierė (etnografijai) Ilona Raudonienė
Nuotraukos Algimanto Ambrozos