Kalnų sąšauka ant Šilalės rajono piliakalnių

By 2020-09-24 Renginių archyvas

2020 m. rugsėjo 22 d. (antradienį) 19 -21 val. minint Baltų vienybės dieną Šilalės rajone ant trijų piliakalnių kvietėme visus uždegti laužus – vienybės simbolį. Pagal seną baltų tradiciją, kada diena susilygina su naktimi, švenčiame lygiadienį – Baltų vienybės dieną. Prieš 784 metus baltų gentys susivienijo ir Saulės mūšyje sutriuškino Kalavijuočių ordiną. Saulės mūšio diena Lietuvos ir Latvijos seimų yra paskelbta Baltų vienybės diena. Mūšio išvakarėse nušvitęs ugnies ženklas kvietė vienytis. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.
Šiemet mūsų rajone ugnis vienu metu sužibo ant Rubinavo piliakalnio (Traksėdžio seniūnijoje), Kaltinėnuose ant Pilių piliakalnio ir ant Medvėgalio (Laukuvos seniūnijoje). Savo skambiomis dainomis ant Rubinavo piliakalnio susiėjimą papuošė Lietuvos pensininkų sąjungos Šilalės Bočių bendrija (vadovė Zina Vainorienė). Visus bendrai dainai ir šokiui kvietė Šilalės raj. sav. kultūros centro vokalinis ansamblis „Kuplė“ (vadovė Laimutė Saročkienė) ir liaudiškos muzikos kapela „Šilojus“ (vadovas Aivaras Šimkus). Visus susirinkusiuosius karšta arbata ir sausainiais vaišino Šilalės raj. sav. kultūros centras. Susiėjimą pabaigėme bendra žemaitiška daina ir bendra nuotrauka.
Kuo nuoširdžiausia padėka Traksėdžio seniūnijos seniūnei Reginai Audinytei ir seniūnijos darbuotojams už laužą, Šilalės raj. sav. kultūros centrui už transportą, arbatą ir vaišes, kolektyvo „Gers Smuoks“ nariams už savanorišką pagalbą ir gerą nuotaiką.
Ant Pilių Piliakalnio Kaltinėnuose liepsnojo laužas ir skambėjo Kaltinėnų kultūros namų moterų vokalinio ansamblio „Versmė” ir kaimiškos muzikos kapelos dainos ir muzika (vad. Vileta Gailevičienė). Koncertų (spektaklių) organizatorė N. Eitutienė pasakojo apie Baltų vienybės ir Rudens lygiadienio tradicijas. Už laužą dėkojame Kaltinėnų seniūnijai.
Ant paties aukščiausio Žemaitijos piliakalnio Medvėgalio visus susirinkusius linksmino Laukuvos kultūros namų kaimo kapela „Laukuva“ (vad. A. Šniaukas), o vaikų folkloro kolektyvas „Dūzginėlis“ (vad. O. Jogminienė) niekam neleido liūdėti ir sušalti. Suliepsnojus laužui Laukuvos N. Vėliaus gimnazijos istorijos mokytoja Asta Girgždienė priminė Lietuvos istoriją ir jos praeitį. Suskambėjus bendroms dainoms, dangų nušvietė fejerverkų ugnis.

Širdingai dėkojame visiems, įsitraukusiems į šią gražią akciją, kuri, tikimės, bus vis populiaresnė ir taps gražia tradicija, įtraukiant vis daugiau piliakalnių į „Laužų sąšaukos“ žemėlapį.

Informaciją pateikė Ilona Raudonienė, Šilalės kultūros centro scenos režisierė (etnografijai), Neringa Eitutienė, Kaltinėnų kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė, Virginija Mikutavičienė, Laukuvos kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė.
Nuotraukos: Roko Aurylos, Kamilijos Eitutytės ir Olgos Jogminienės
Informacinis rėmėjas – UAB „Šilalės artojas“