2024 m. rugsėjo 22 d. (sekmadienį) Upynos kultūros namuose vyko popietė „Žemaitiškų ketureilių ridikiulis“. Šios popietės metu renginio lankytojai turėjo galimybę gilinti žinias apie žemaitišką raštą. Tokio pobūdžio renginį suorganizuoti Upynos kultūros namų darbuotojus įkvėpė 2024-jų metų paskelbimas Žemaitiško rašto metais. Į kylančius klausimus atsakyti padėjo profesorius, lituanistas, žemaičių tarmės tyrinėtojas ir žemaitiškos rašybos normintojas Juozas Pabrėža, kuris skaitė paskaitą „Žemaičių kalba, rašysenos ypatumai“. Charizmatiškasis lektorius į klausytojus kreipėsi savo prigimtine dounininkų patarme ir išsamiai išdėstė žemaičių kalbos subtilybes, plačiau papasakojo apie patarmes, šnektas, rašybos ypatumus, pateikė informaciją apie žemaitiškus leidinius. Juozas Pabrėža tvirtino, kad pirmoji lietuviška knyga parašyta žemaičių kalbos pagrindais (autorius Martynas Mažvydas, dūnininkas), kad lietuvių kalbos formavimuisi įtakos turėjo šie veiklūs žemaičiai: Dionizas Poška, Simonas Stanevičius ir Simonas Daukantas, o labiausiai – Jurgis Ambraziejus Pabrėža, žinomas kaip žemaičių bendrinės rašomosios kalbos normintojas. Ir nors dėl nepalankių aplinkybių tuometinių veiklių žemaičių darbai netapo bendrinės lietuvių kalbos pagrindu, profesorius džiaugėsi žemaičių užsispyrimu ir judėjimais bei tikisi, kad mokyklose bus imtasi mokyti žemaičių kalbos. Paskaitos pabaigoje profesorius atsakė į susirinkusiųjų klausimus ir smagiose diskusijose pasipylė žemaitiškos patarmės ir šnekos iš visos Žemaitijos.
Popietėje taip pat dalyvavo žemaičių kalbos puoselėtoja, literatė ir kūrybinių dirbtuvėlių mokytoja (edukatorė) Adelė Daukantaitė, kuri plačiau pasakojo apie žemaitiškos poezijos kūrybos ypatumus. Išsiaiškinę poezijos paslaptis, įgiję gramatinių žinių, praplėtę akiratį ar prisiminę senuosius žemaičių žodžius bei pasigilinę į poezijai būdingą ritmą, susirinkusieji kūrė ketureilius žemaitiškai. Sutelktos žinios ir filosofinė išmintis ketureiliais sugulė į stilizuotas nosines ir plazdėjo dar labiau papuošdami scenoje parengtas dekoracijas. Kai kuriems tai buvo pirmasis jų kurtas ir paviešintas ketureilis! Visi ketureiliai viešinami Upynos kultūros namų „Facebook“ paskyroje.
Renginyje svečiavosi bei savo leidinius ir kūrybą pristatė: Skuodo literatų klubo „Nojus“, Rietavo TAU literatų klubo „Šviesa“, Šilalės literatų klubo „Versmė“, Tauragės literatų klubo „Žingsniai“, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ nariai ir Klaipėdos bei Dovilų literatai.
Renginį apjungė šmaikščios ir kūrybingos Upynos kultūros namų mėgėjų meno muzikinio teatro grupės „Damų trio“ aktorės: Dalia Petkevičienė, Violeta Razminienė ir vadovė Renata Gužauskienė. Jos ne tik smagiai pradėjo renginį kurdamos siužetą ir iškeldamos problemą apie negebėjimą susipaisyti žemaitiškame rašte, bet, palaikydamos gerą nuotaiką, pristatinėjo veiklas ir svečius viso renginio metu.
Popietę vainikavo „Damų trio“ sceninis pasirodymas – ištrauka iš triptiko „Pakalnučių bažnyčioje“ ir žemaitiškų patarmių šurmulys prie arbatos puodelio.
Už finansinę paramą vykdant etninės kultūros veiklas dėkoju Šilalės rajono savivaldybei, už pagalbą rengiant projektą dėkoju Vitalijai Daukšienei ir Irminai Kėblienei, už pagalbą vykdant projektą – Erikai Adomavičei, Guodai Juškaitei ir Antanui Kazlauskui, už pagalbą ūkinėje veikloje – Zinai Bagdonienei, už palaikymą ir visokeriopą pagalbą dėkoju kolegoms Silvijanai Trijonaitienei ir Dariui Vasiliauskui bei jų šeimoms, už teatralizuotą kūrybinį kelią dėkoju Daliai Petkevičienei ir Violetai Razminienei bei jų šeimoms, už informacinę sklaidą dėkoju UAB „Šilalės artojas“.
Informaciją pateikė Upynos kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė Renata Gužauskienė
Nuotraukos Silvijanos Trijonaitienės ir Erikos Adomavičės