Edukacijų ciklas „Mūsų meistarni“

Kaltinėnų kultūros namuose spalio ir lapkričio mėnesiais vyko edukacijų ciklas „Mūsų  meistarni“, kurios buvo skirtos paminėti žemaitiško rašto metus.

Edukacijų vyko įvairių ir labai smagių ir viena iš jų –  tai spalio 8 d. vykusi edukacija  „Smagu širdžiai, gardu pilvui“, kurios metu dalyviai susipažino su žemaičių kulinariniu paveldu: kaip ir kokiomis progomis buvo gaminami tokie tradiciniai žemaičių valgiai, kaip kleckynė, spirginė, kastinys ir rasalynė.  Dalyviai patys išbandė sukti kastinį moliniame dubenėlyje su mediniu šaukštu, stebėjo jo temperatūrą ir konsistenciją. Taip pat gamino spirginę grūsdami kanapių sėklas ir linų sėmenis. Šią gardžią edukaciją vedė ir gaminimo subtilybių susirinkusiuosius mokė kavinės „Kepsita“ direktorė Kristina Vitkienė. Senovinę kleckynę ant laužo gamino ir priminė kaip pasigaminti tešlą Kaltinėnų miestelio bendruomenės narės Asta Bataitytė ir Regina Kolbergienė.

Lapkričio 7 d. vyko edukacija „Natūralių vaško žvakių gamyba“, kurios tikslas – supažindinti su vienu iš seniausių amatų – žvakių gamyba. Edukacijos dalyviai buvo apsupti vasariškai kvepiančio bičių vaško ir medaus aromato ir išbandė žvakių liejimą. Edukaciją vedė Jurgita Brazauskienė iš Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų etnokultūros centro.

Tą pačią dieną vyko ir kita įdomi edukacija, kurios metu dalyviai turėjo puikią galimybę susipažinti su dar vienu iš seniausių tradicinių amatų – šiaudinių sodų vėrimu. Šiaudiniai sodai yra labai svarbi mūsų tautos papročių dalis. Sodas buvo kabinamas virš kūdikio lopšio, dovanojamas jaunavedžiams linkint turtingo gyvenimo, jais buvo puošiami namai. Ši edukacija įtraukė mokymų dalyvius į kūrybišką procesą, verdami sodą iš gležnų ir trapių šiaudelių, edukacijos dalyviai trumpam paniro į meditaciją, kurios rezultatas nustebino.

Lapkričio 11 d. vyko edukacija „Molio virve – susivyk“, skirta Žemaitijoje labiausiai išvystytam amatui – puodininkystei – pristatyti. Jos metu buvo susipažindinta su pačia seniausia lipdymo technika – virveline keramika. Jungdami molio virveles vieną su kita, dalyviai nusipildė įvairiausių širdžiai mielų puodynių, kurios išdžiūvusios bus išdegtos ir atiduotos dalyviams. Edukaciją vedė Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų etnokultūros centro edukatorė Jurgita Brazauskienė.

Lapkričio 20 d. vyko edukacija „Pirkinių terba“, skatinanti kūrybiškumą ir žemaitiško rašto puoselėjimą. Jos metu buvo galima puošti medvilninius daugkartinio naudojimo maišelius stilingais paveikslėliais ir  žemaitiškais žodžiais ar baltų raštų simboliais. Šią edukaciją vedė Šilalės r. sav. kultūros centro edukacinių programų vadovė Lina Šimkūnienė.

Įvykę edukaciniai užsiėmimai – tai puiki galimybė projekto dalyviams gilinti žinias ir atrasti naujus, dar nepatirtus, neišmoktus mūsų kultūros lobius ir yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori išbandyti naujus dalykus. Užsiėmimai įtraukia tarsi terapija, kuri padeda atrasti save iš naujo, prisideda prie krašto istorijos, tradicijų pažinimo.

Organizatorius Šilalės r. sav. kultūros centro Kaltinėnų kultūros namai

Finansavo Šilalės rajono savivaldybė

Partneris Šilalės r. sav. administracijos Kaltinėnų seniūnija

Informaciją pateikė Šilalės r. sav. kultūros centro Kaltinėnų kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė Neringa Eitutienė

Nuotraukos Gabrieliaus Bambalo ir Neringos Eitutienės