Baigėsi Europos solidarumo korpuso projektas „Pokalbiai su(ne)jaunimu“, o kas toliau?

2023 m. kovo-rugsėjo mėn. Šilalės mieste ir rajone vyko Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro savanorės Gabijos Jakaitės inicijuojamas projektas „Pokalbiai su (ne)jaunimu“. Projektas bendrai finansuojamas pagal Europos Sąjungos programą ,,Europos solidarumo korpusas“. Solidarumo projektas – tai veikla, kurią vykdydama ne mažiau kaip penkių jaunuolių grupė gali padėti skatinti teigiamus pokyčius savo vietos bendruomenėje. Projektą parengia ir įgyvendina patys jaunuoliai ten, kur gyvena. Pokalbių su (ne)jaunimu tikslas – skleisti informaciją jaunuoliams aktualiomis temomis: aukštojo mokslo pasiekiamumas, savanorystė ir jaunimo galimybės, jaunimo politika, žmonių lygybė, tolerancija ir bendrystė. Per 7 projekto įgyvendinimo mėnesius pokalbiuose lankėsi įvairios asmenybės, kurios sukvietė ne vieną šimtą jaunuolių pasiklausyti tikrų gyvenimiškų patirčių.
2023 m. balandžio 28 d. vyko pirmieji pasikalbėjimai. Pasikalbėjimų metu buvo kalbama apie ERASMUS+ programą, apie kurią plačiau papasakojo Jaunimo reikalų agentūroje projektų koordinatorės pareigas einanti Solveiga Skaisgirytė. Pašnekovė yra organizavusi ne vieną ERASMUS+ projektą, rengusi tarptautinius savanorystės projektus. Pokalbių su (ne)jaunimu metu pasidalino patirtimi: nurodė esminius projekto akcentus, papasakojo kaip galima tapti projekto dalimi, kokios veiklos vykdomos ir kokį grįžtamąjį ryšį suteikia šis projektas.
Birželio 2-ąją dieną vyko antrieji „Pokalbiai su (ne)jaunimu“. Pokalbiuose savanorė Samanta kalbino vieną žinomiausių Lietuvos sportininkų, kovotojų bei kikboksininkų – Dovydą Rimkų. Renginio dalyviai turėjo galimybę išgirsti intriguojančių asmeninio gyvenimo detalių, jo kasdienybės iššūkius bei sužinoti daug įdomių faktų apie patį kovotoją. Įdomu tai, jog šis sportininkas puikiai pažįsta Šilalę, kadangi čia lanko savo artimuosius. Sportininkas papasakojo apie savo karjeros pradžią, akcentavo, iš kur semiasi motyvacijos, atskleidė, kokie yra šios sporto šakos teigiami bei neigiami aspektai.
Trečiuosiuose pokalbiuose, vykusiuose liepos 1 d., šeštadienį, svečiavosi Šilalės rajono savivaldybės meras Tadas Bartkus. Projekto „Pokalbiai su (ne)jaunimu“ iniciatorė Gabija kalbino merą įvairiomis temomis, palietė nacionalinį savivaldybių tarybų skandalą bei „Laisvės TV“ projektą „Skaidrinam“, teiravosi apie jaunimo veiklų plėtrą Šilalės rajone ir kokia jo nuomonė apie Šilalės jaunimo laisvalaikio leidimo poreikius. Pokalbių vedėja Gabija teiravosi pokalbio svečio, ar šis yra susipažinęs su Šilalės rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos sudėtimi bei jaunimo politikos ambasadorėmis. Meras pasidalijo savo idėjomis, kaip paversti Šilalę patrauklia jaunimui, ir netgi pasvajojo, kaip prisidėtų prie jaunimo idėjų įgyvendinimo ir bendros Šilalės miesto ir rajono vizijos laimėjęs aukso puodą.
Liepos 18 d. Šilalės rajone svečiavosi Ingrida Olendraitė – virusų molekulinės biologijos ir evoliucijos mokslų daktarė, virusų bioinformatikė. Šiuo metu mokslininkė dirba Kembridžo universitete, o turimu žinių bagažu bei sukaupta gyvenimiška patirtimi nekantrauja pasidalinti ir su visais mūsų tinklalaidės klausytojais! Iš Šilalės krašto, Jomantų kaimo, kilusi mokslininkė dalinosi savo vaikystės prisiminimais ir patarimais, pasak jos, užaugti mažame miestelyje yra privalumas. Pokalbių metu Ingrida Olendraitė pasakojo apie mokslininko profesiją ir jos ypatumus, savo kasdienybę. Entuziazmo apie savo profesiją neslepianti mokslininkė pasidalino, su kokiais iššūkiais susidūrė COVID-19 pandemijos metu.
Liepos 19 d. pokalbiuose dalyvavo Andrius Pleikys – įmonės „IT galerija“ vadovas bei įkūrėjas. Andrius yra žmogus, galintis įrodyti, jog kiekvieną idėją galima įgyvendinti ir geniali idėja gali atnešti puikių rezultatų! Andrius pasakojo, kaip aplinkiniai žmonės reagavo į jo karjeros sprendimą, pašnekovas leido suvokti, kokių iššūkių galima tikėtis kitiems, besiryžtantiems sekti jo pėdomis. Andrius taip pat pasidalino savo patyrimais, atsiradusiais jo suburtos komandos gretose, trumpai užsiminė apie mentorius ir kokią reikšmę jie turi jo gyvenime. Pašnekovas pasidalino savo slapta, bet pamažu realybe virstančia svajone – Andrius nori būti pilotu.
Šeštajame, paskutiniajame „Pokalbiai su (ne)jaunimu“ renginyje, svečiavosi ypatingas ir ilgai lauktas svečias, 2022 m. Dakaro ralyje užėmęs 3 vietą SxS kategorijoje, lenktynininkas Rokas Baciuška. Šilališkius džiugino R. Baciuškos pasakojimai apie pasiruošimą Dakaro raliui, lenktynininko kasdienybę, pagrindinius iššūkius, su kuriais tenka susidurti lenktynėse, raliuose ir įvairiose varžybose. Gabija Jakaitė kalbino Roką ir kitomis temomis, susijusiomis su sportininko vaikyste, hobiais, santykiais su šeima ir jaunais žmonėmis. Sportininkas paatviravo apie vairavimo įprastais Lietuvos keliais sunkumus ir jį neraminančias keliuose galiojančias taisykles. Kadangi jis yra tauragiškis bei turi nuosavą autosporto erdvę ekstremaliems važiavimams – kvietė visus šilališkius apsilankyti ir susipažinti su motosportu. Pokalbiai su garsiu iš Tauragės kilusiu lenktynininku susilaukė itin daug susidomėjimo ir įkvėpė jaunuolius siekti savo svajonių.
Etnokultūrinės stovyklos metu vyko projekto kūrybinės dirbtuvės, kurios metu įamžinome šį jaunimui skirtą projektą ir palikome vieną gražų bei didelį prisiminimą – fotosieną!
Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo ir Šilalės kultūros centro darbuotojai – kultūros projektų vadovė Vitalija Daukšienė, kultūrinių veiklų koordinatorius, organizatorius, kultūros projektų vadovas Algirdas Šaulys, jaunimo darbuotoja Simona Kanapinskaitė, vyriausioji kultūrinės veiklos vadybininkė Guoda Juškaitė, dailininkas, scenografas – Vidmantas Dargis bei Šilalės rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Vaida Janulevičienė.
Projekto savanoriai: Evelina Gečaitė, Goda Genutytė, Viltė Kybartaitė, Viktorija Kurmytė, Neda Šimkūnaitė, Eimantas Betingis, Domantas Balčiūnas, Orinta Sabockytė, Eivina Petrauskaitė, Samanta Vyšniauskaitė, Austėja Stonytė, Donata Stasytytė, Emilija Gedvilaitė, Austėja Stonytė, Ieva Valančiūtė, Joris Zaikauskas, Samanta Vaičikauskaitė.
Projektas bendrai finansuojamas pagal Europos sąjungos programą „Europos solidarumo korpusas“.
Pokalbius galite rasti: „Spotify“, „Podbean“, „Youtube“ kanaluose.
Ugdantysis vadovas Urtė Budvytytė

Nuotrauka Viltės Kybartaitės
Informaciją pateikė vyriausioji kultūrinės veiklos vadybininkė Guoda Juškaitė