Žemaitijos regiono suaugusiųjų pasakotojų ir tradicinių šokių varžytuvės 2022

By 2022-05-11 Renginių archyvas

Jau penkti metai iš eilės Šilalės rajono savivaldybės  kultūros centras  inicijavo Žemaitijos regiono suaugusių pasakotojų ir tradicinių šokių konkursą-varžytuves.
Konkurso-varžytuvių tikslas – gaivinti ir puoselėti etninės kultūros tradiciją – pasakojamąją tautosaką, tarmes, tradicinius šokius tarp suaugusiųjų.
Varžytuvių pradžioje visus susirinkusiuosius pasveikino ir linkėjo kuo didžiausios sėkmės Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro direktorė Irmina Kėblienė.
Šiemet šis konkursas-varžytuvės vyko Traksėdžio seniūnijos laisvalaikio salėje. Konkurse dalyvavo 8 pasakotojai: bilioniškiai Elena Vismantienė, Zenonas Levickis, Zita Grūdienė (vad. Virginija Geštautienė), kvėdarniškė Laima Bartušienė (vad. Gražina Pameditienė), Pajūralio pasakotoja Rita Eitmonienė (vad. Alma Šimkuvienė), išdoniškė Liuda Vismantaitė (vad. Jolanta Kažukauskienė), kaltinėniškis Jonas Geryba (vad. Neringa Eitutienė) ir Tauragės krašto muziejaus ,,Santaka“  Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro pasakotoja Jurgita Brazauskienė. Pasakotojai pasakojo ar sekė legendas, pasakas arba linksmus pasakojimus iš savo gyvenimo gražia ,,dūnininkų“ tarme. Geriausiais pasakotojais  komisija įvardijo keturis dalyvius: Zitą Grūdienę, Zenoną Levickį, Liudą Vismantaitę ir Joną Gerybą. Visi pasakotojai bei jų vadovai apdovanoti diplomais, padėkomis ir atminimo dovanomis.
Tradicinių šokių šokėjai varžėsi dviejose amžiaus grupėse. Iš viso dalyvavo 34 tradicinių šokių šokėjai. Šokėjai taip pat neliko neapdovanoti. Šokėjų poros Virginija Jankauskaitė ir Tadas Sadauskis iš Žadeikių laisvalaikio salės kolektyvo ,,Šventai“ (vad. Jolanta Kažukauskienė) bei Gražina Kuisienė ir Juozas Kuisys iš Tauragės krato muziejaus ,,Santaka“  Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro (vad. Jolanta Kažukauskienė) apdovanoti už  gražiausiai pašoktą šokį ,,Ant kalno karklai“. Šokį ,,Trijų velnių valsas“ gražiausiai pašoko Rima Liorančienė ir Juozas Petraitis iš Tauragės kultūros centro Gaurės skyriaus tradicinių šokių grupės ,,Trepsiukas“ (vad. Rima Liorančienė) bei Jolanta Kažukauskienė ir Alvydas Grabauskas iš Tauragės krato muziejaus ,,Santaka“  Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro (vad. Jolanta Kažukauskienė). Už gražiausiai pašoktą šokį ,,Kadagys“ apdovanoti Berta Lapinskaitė ir Eimantas Betingis iš Šilalės kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“ (vad. Ilona Raudonienė) bei Jolita Šimkuvienė ir Egidijus Šimkus iš Tauragės krašto muziejaus ,,Santaka“  Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro (vad. Jolanta Kažukauskienė). Šokį ,,Pjoviau šieną“ gražiausiai pašoko Jurgita Krakienė ir Vitalijus Krakys bei Juana Straukienė ir Artūras Dytmonas iš Tauragės kultūros centro folkloro ansamblio ,,Radasta“ (vad. Lijana Kiltinavičienė). Už šokį ,,Dustepas“ apdovanoti Rūta Žąsytytė ir Martynas Jocys iš Šilalės kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“ (vad. Ilona Raudonienė) bei Jūratė Augienė ir Tadas Sadauskis iš Žadeikių laisvalaikio salės kolektyvo ,,Šventai“ (vad. Jolanta Kažukauskienė). Iš visų šokių nugalėtojų komisija rinko pirmąsias, antrąsias ir trečiąsias vietas dviejose amžiaus grupėse (iki 50 m. ir nuo 50 m.). Pirmųjų vietų nugalėtojais tapo Berta Lapinskaitė ir Eimantas Betingis iš Šilalės kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“ bei Jolita Šimkuvienė ir Egidijus Šimkus iš Tauragės krato muziejaus ,,Santaka“  Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblio ,,Saulėkalnis“. Antrosios vietos teko Virginijai Jankauskaitei ir Tadui Sadauskiui iš Žadeikių laisvalaikio salės kolektyvo ,,Šventai“ bei Jolantai Kažukauskienei ir Alvydui Grabauskui iš Tauragės krato muziejaus ,,Santaka“  Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblio ,,Saulėkalnis“. Trečiosios vietos nugalėtojais tapo Rūta Žąsytytė ir Martynas Jocys iš Šilalės kultūros centro folkloro ansamblio ,,Gers smuoks“ bei Gražina Kuisienė ir Juozas Kuisys iš Tauragės krašto muziejaus ,,Santaka“ Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro folkloro ansamblio ,,Saulėkalnis“.
Ačiū visiems dalyvavusiems.
Šokėjams grojo Šilalės kultūros centro tradicinė kapela ,,Karšuva“ (vad. Vaclovas Rudys). Po varžytuvių puikią nuotaiką kūrė ir šokiui kvietė Šilalės raj. sav. kultūros centro linksmos muzikos ansamblis ,,Padkava“ (vad. Alvydas Juodviršis). Visų susirinkusiųjų laukė žemaitiško kulinarinio paveldo vaišės. Nuoširdžiai dėkojame renginio bendraorganizatorėms Traksėdžio seniūnijos ir Traksėdžio kaimo bendruomenės darbuotojoms: seniūnei Reginai Audinytei,  Salomėjai Aurilienei, Rasai Košienei, seniūnaitei Verai Pocienei, bendruomenės pirmininkei Rasai Paldauskienei, informaciniam rėmėjui UAB ,,Šilalės artojas“.

Informaciją pateikė scenos režisierė (etnografijai) Ilona Raudonienė
Nuotraukos kultūros projektų vadovės Guodos Juškaitės