Tradicinių šokių ritmu paminėta Žemaitijos metų pradžia

By 2019-02-06 29 birželio, 2020 Renginių archyvas

„Jei žemaitis užsispirs – ir į debesį įspirs!” – tokiu šūkiu Šiauduvos kaimo bendruomenės salėje pradėta jau ketvirtą kartą organizuojama TARPTAUTINĖ ETNOKULTŪROS NAKTIS. Pagrindinis renginio organizatorius Šilalės r. sav. kultūros centras kartu su kitais rengėjais – VšĮ „Etnoklubas“, Šiauduvos kaimo bendruomene, Šiaulių rajono Raudėnų MDC, Šiaulių Dainų muzikos mokykla, Šiaulių, Mažeikių ir Telšių rajonų savivaldybių kultūros centrais – sulaukė daugiau kaip 250 dalyvių ne tik iš Šilalės rajono, visos Žemaitijos, bet ir svečių iš Radviliškio, Kauno, Vilniaus rajonų, kaimynų iš Latvijos. Jau prie salės durų renginio dalyviai gražiai sutikti su duona ir druska, grojant šauniems muzikantams, pasipuošusiems tautiniais žemaičių kostiumais, tryško energija ir puikia nuotaika, džiaugėsi susitikę su bendraminčiais.

Renginys, skirtas Žemaitijos metams bei Pasaulio lietuvių metams paminėti, pradėtas daudytės signalu ir žemaitiška daina, po kurios sekė trankūs tradiciniai žemaičių šokiai. Visus susirinkusiuosius šiltai pasveikino Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas ir kultūros centro direktorė Irmina Kėblienė. Jie ir pradėjo simbolių kabinimą ant stilizuoto Šilalės ąžuolo (autorius  – tautodailininkas Alfonsas Maulius), vaizduojančio žemaičių tvirtybę ir vienybę, saugant senąsias protėvių tradicijas. Jų pavyzdžiu, kankliuojant ilgamečiam folkloro ansamblio nariui Netui Klimavičiui, sekė visi kolektyvų vadovai, trumpai paaiškindami savo atsivežtų simbolių reikšmę. Sukabinus simbolius, Netui už nuoširdų ir sėkmingą etninės kultūros puoselėjimą 20-ojo gimtadienio proga įteiktos ypatingos žemaitiškos kanklės – vienos iš penkerių, kurias jis kartu su keliais ansamblio nariais liaudies instrumentų meistro Alberto Martinaičio iniciatyva pagamino dirbtuvėse Šiauliuose 2013 metų vasarą, kad jaunieji Šilalės kanklininkai turėtų kuo kankliuoti.
Tradicinių šokių mokė gausus šokėjų būrys bei liaudies instrumentus virkdė muzikantai iš folkloro kolektyvų: „Gers smuoks“ (vad. Ilona Raudonienė), „Veringa” (vad. Jolanta Kažukauskienė ir Vaclovas Rudys), „Uknolis” (vad. Alvydas Juodviršis), „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus), „Čiučiuruks” (vad. Rita Macijauskienė), „Spigėns”( vad. Diana Bomblauskienė), „Gerviki” (vad. Jovita Lubienė), „Alksniokā“ (vad. Dainora Petrikienė ir Jolanta Kaleckienė), „Instiliuks“  (vad. Rasa Bartkuvienė), „Knytuva” (vad. Valdas Rutkūnas), „Dūzginėlis” (vad. Olga Jogminienė), „Ūpo uzbuons” (vad. Gražina Pameditienė).
Mūsų tradicinius šokius greit išmoko ir kaimynai iš Latvijos: tradicinių šokių kolektyvas „Imulina“ (šokių vadovė Andra Eimane, Kandavos kultūros centro vadovė Agrita Rozkalne), folkloro kolektyvas „Vacelite“ ( vadovė Taira Grošteine, Zantes kultūros centro vadovė Egija Lāce). Broliai latviai pristatė ne tik savo tautos folklorą, nuostabius tradicinius šokius, bet ir padainavo lietuviškai „Ant kalno karklai“.
Etnokultūros naktis išsiskiria ne tik tuo, kad į ją susirinkę vaikai ir jaunuoliai linksmai šoka tradicinius šokius, bet ir mokosi: joje pristatomi tradicinius šokius puoselėjančių Lietuvos mokyklų konkurso „Visa mokykla šoka” (pastaraisiais metais šis projektas išaugo į tradicinę etninę akciją „Visa Šilalė šoka”) šokiai, mokomasi vaikų ir moksleivių folklorinių šokių konkurso „Patrepsynė“ (pradedančiųjų ir pažengusiųjų grupių) šokių, varžomasi vieno tradicinio šokio maratone  – konkurse, vykdomi edukaciniai užsiėmimai.
Šiemet vieno tradicinio šokio maratonui parinktas žemaitiškas Šilalės krašto, šokis „Greičpolkis”. Pirmajame ture savo ištvermę ir įgūdžius išbandyti panoro beveik pusė šokėjų. Po 15 min. intensyvaus šokimo vertinimo komisija atrinko keliolika porų, o finale susirungė 4 stipriausios ir taisyklingiausiai „Greičpolkį” šokančios poros (antrąją šokio dalį sudaro patrepsinė polka, kuriai reikia ne tik didžiulės ištvermės, bet ir gebėjimo tinkamai trepsėti). Kad atlaikytų maratono karštį ir intensyvų tempą, grojo jungtinė Šilalės, Šiaulių, Telšių, Mažeikių ir Skaudvilės muzikantų kapela.  Po 30 minučių trukusio maratono, balsuojant visiems žiūrovams, I vietos nugalėtojais paskelbtos dvi šokėjų poros: svečiai iš Radviliškio r. Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazijos – Odeta Stradomskytė, 8 kl. ir  Rokas Šimkus,7 kl. bei  Šilalės kolektyvo „Gers smuoks“ pora –  Emilija Girčytė ir Arminas Zdanavičius. Jiems padovanoti kelialapiai į vasaros etnokultūrinę stovyklą prie Paršežerio. II vietą iškovojo Šilalės šokėjų pora – Laura Raudoniūtė ir Jonas Gudauskas. Jiems atiteko Aukštagirės slidinėjimo trasos savininkų įsteigtas prizas – dovanų kuponas (10 asmenų grupei apsilankymas Aukštagirės slidinėjimo trasose), III vietą bei Aukštagirės slidinėjimo trasos savininkų prizą (apsilankymą 5 asmenims Aukštagirės slidinėjimo trasose) laimėjo Kamilė Levickaitė ir Gvidas Šalkauskas (12 kl.) iš Radviliškio. Visi folklorinio šokio maratono finalininkai apdovanoti ir etnografo, kalvio Alberto Martinaičio nukaltais akmeniniais amuletais. Dar 12 porų šaunių šokėjų, kuriuos pastebėjo folkloro ansamblių vadovai ir mokinius atlydėję mokytojai, buvo paskatinti akmeniniais paukšteliais, žirgeliais, kankliukais, smuikeliais ir kt. amuletais.
Šokių metu vyko ir įvairios edukacijos, kuriose edukatoriai mokė tautinių juostų vijimo, trispalvių kukardų, medinių žaisliukų bei paukštelių gaminimo ir dekoravimo, žemaitiškų ir baltiškų raštų piešimo technikos, liaudies karpinių meno. Kas pailsdavo šokti, galėjo ne tik pasmalsauti, bet ir pats išbandyti vieną ar kitą užsiėmimą, pasigaminti suvenyrą. Edukacinius užsiėmimus vedė Šiaulių etninės kultūros studijos „Saulės klėtis” vadovė, mokytoja metodininkė Jūratė Sruogytė, tautodailininkė Sigita Dacienė, etnografė, tautodailininkė Jolanta Kaleckienė, technologijų mokytojas metodininkas Eugenijus Jurevičius, folkloro ansamblio „Gerviki” vadovė Jovita Lubienė, ŠRSKC Raudėnų filialo kultūros darbuotojos Loreta Aušbikavičienė ir Roma Kybartienė, AJC savanorės Aušrinė ir Augustė Mažulytės.
Po maratono visi dalyviai pakviesti paskanauti žemaitiško kastinio su bulvėmis, naminės giros, kugelio, ant laužo virto šiupinio, sriubos ir arbatos.
Paskanavus žemaičių kulinarinio paveldo, Šilalės kultūros centro jaunimo folkroko grupė „Uknolis” (vad. Alvydas Juodviršis) kaip reikiant išjudino šokti nusiteikusius bendraamžius, o po jų sekė visų labai lauktas nakties pasirodymas – grupės „Kūjeliai“ (folkenrol) koncertas, nepalikęs nė vieno abejingo. Grupės muzikantai buvo sužavėti jaunimo aktyvumo, linksmumo, ypač vaikinų šokamo ratelio „Meškutė“, ir labai džiaugėsi dovana – didžiulėmis akmeninėmis Alberto Martinaičio sagomis ir tautodailininko Alfonso Mauliaus išdrožtu kūju.
Renginio organizatoriams ir rengėjams įteikti Etninės kultūros globos tarybos pirmininkės Dalios Urbanavičienės padėkos raštai.
Svečiai iš Latvijos stebėjosi tokia gausa jaunimo, šokančio tradicinius šokius, ir visi dalyviai džiaugėsi jaukia renginio atmosfera, šiauduviškių svetingumu ir jaunimo draugiškumu. Pasidžiaugti, anot kultūros centro direktorės Irminos Kėblienės, tikrai yra kuo: „Nuostabus mūsų jaunimas ir su jais dirbantys mokytojai, folkloro ansamblių vadovai! Be galo smagu, kad į svetingus Šiauduvos kaimo bendruomenės namus, į Tarptautinę Etnokultūros naktį, skirtą Žemaitijos metams bei Pasaulio lietuvių metams paminėti, susirinko toks gausus būrys etninės kultūros puoselėtojų. Ir visi linksmai šoko, dalyvavo edukacinėse veiklose, bendravo. Svarbiausia, tokiuose renginiuose niekada nereikia jokių svaigalų, apsaugos ar policijos. Tradiciniai šokiai kelia patį tikriausią svaigulį – vyresnioji karta, matydama šitaip šokant jaunimą, svaigsta iš laimės, o jaunimas – iš smagaus nuovargio. Tikiu, kad trankiai pradėti Žemaitijos metai – tik pradžia daugeliui gražių, prasmingų, smagių renginių visoje Žemaitijoje, į kurią šiemet trauks žemaičiai ir lietuviai iš visų pasaulio kampelių“.
Nuoširdžiai dėkojame gausiam būriui renginio partnerių ir rėmėjų: Lietuvos etninės kultūros globos tarybai, Šilalės rajono savivaldybei, Šiauduvos kaimo bendruomenei, Tauragės kultūros centrui, Kelmės kultūros centrui, Šilalės švietimo pagalbos tarnybai, Šilalės visuomenės sveikatos biurui, Laukuvos seniūnijai, AJC savanoriams ir darbuotojai Vilmai Končauskaitei, Šilalės krašto žemaičių kultūros draugijai, Šilalės kraštiečių draugijai, Aukštagirės slidinėjimo trasai, UAB „Kvantuma”, UAB “Eurobiuras”, UAB „Pitlius”, UAB „Editos virtuvė”, Editai Jonelienei, kultūros centro darbuotojams, mokyklų vadovams, sudariusiems sąlygas mokiniams ir mokytojams dalyvauti renginyje.

Informacinis rėmėjas – UAB „Šilalės artojas”.
Informaciją pateikė scenos režisierė (etnografijai) Ilona Raudonienė.
Nuotraukos Algimanto Ambrozos, Ievos Špečkauskaitės, Samantos Kalnikaitės, Guodos Juškaitės.