Tęstinis etninės kultūros plėtros programos projektas „Kūryba teikia džiaugsmą“

By 2021-09-30 Renginių archyvas

Antri metai Laukuvos kultūros namai vykdo etninės kultūros plėtros programos projektą pavadinimu „Kūryba teikia džiaugsmą“.
Rugsėjo 16-osios popietę pakvietėme visus norinčius ir turinčius galimybių pasą  į pirmuosius edukacinius užsiėmimus. Pirmasis užsiėmimas „Muilo gamyba“,  kurį vedė Danutė Jokubauskienė iš Šiauduvos kaimo. Ji  pristatė senąją muilo gamybos istoriją, o pritaikius šiandieninius metodus, iš natūralių medžiagų, kiekvienas popietės dalyvis pasigamino savo rankų darbo muilą. Muilas, tai ne tik švaros priemonė, bet jame galima rasti daug gydomųjų bei kosmetinių savybių. Sauja aromatinių ar gydomųjų žolelių keli skridinėliai vaisių – visa tai į puodą ir ant ugnies. Magiškas grožio ir sveikatos ritualas. Kol stingo muilas supiltas į formeles, Danutė pristatė antrąją edukaciją „Hidrolato  gamyba“. Ji supažindino visus susirinkusius kas tai per priemonė ir kam ji yra naudojama. Hidrolatas – tai vanduo, surenkamas tada, kai specialiame puode iš augalų distiliuojamas eterinis aliejus. Hidrolatas yra labai vertinga terapinė medžiaga. Prieš daugelį šimtmečių hidrolatą moterys gaminosi odai prižūrėti ir kaip kvapųjį vandenį ir yra naudojamas kaip apsauginė priemonė nuo įvairių virusų. Visi popietės dalyviai pasigamino kvapiojo šalavijo hidrolato.
Skatinant Žemaitijos kulinarinio paveldo gaminimą ir prisimenant senuosius patiekalus rugsėjo 21-osios pavakarę pakvietėme visus į edukacinį užsiėmimą „Žemaitijos virtuvės paslaptys“, kuris vyko kavinėje „Juodasis serbentas“. Kavinės savininkė Edita Ozgirdienė pasiūlė pasigaminti žemaitiškus kūčiukus. Supažindino su jų atsiradimo istorija, gaminimo būdais. Žemaičiai ne tik valgiui naudojo šį patiekalą, bet ir burtams, spėjimams, dovanoms. Kol kepė kūčiukai, Edita supažindino su dar vienu nepelnytai primirštu žemaitišku patiekalu – kraujiniais vėdarais. Editos ir kavinės virėjų pagalba išmokome pasigaminti žemaitiškus kraujinius vėdarus.
Vėdarai jau kepa, kad neprailgtų laukti kada galėsime ragauti, į edukaciją pakvietėme rašytoją, poetę Reginą Bliūdžiuvienę. Ji pristatė savo naujausią poezijos knygą „Laiko smilga“.  Edukacijoje dalyvavo kultūros namų klavišinių instrumentų trio (vadovas Alfredas Šniaukas). Žemaitiškus pasakojimus ir atsitikimus skaitė Kauno valstybinio lėlių teatro aktorė Liucija Zorūbaitė. Laukuvos parapijos klebonas Virgilijus Pocius visiems susirinkusiems palinkėjo sveikatos, geros nuotaikos, optimizmo ir kuo dažniau susirinkti į tokius smagius pasibuvimus.
Nuoširdžiai dėkoju visiems kas vienaip ar kitaip padėjo įgyvendinti šį projektą ir tikiuosi, kad ir kitą metą pratęsime edukacinius užsiėmimus kuriuose smagu susitikti pažįstamus, draugus ir sužinoti daug naujo ar prisiminti tai, kas jau pamiršta.

Laukuvos kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė Virginija Mikutavičienė
Nuotraukos Laukuvos kultūros namų garso ir šviesos operatoriaus Dariaus Vasiliausko