Šilalės kolektyvai tarptautiniame folkloro festivalyje Prahoje

By 2019-07-26 9 birželio, 2020 Renginių archyvas

Š.m. liepos 17-21 dienomis Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro folkloro kolektyvas „Gers Smuoks“ (vad. Ilona Raudonienė) bei muzikantai iš folkloro ansamblio „Veringa“ instrumentinės grupės (vad. Vaclovas Rudys), folkroko grupės „Uknolis“ (vad. Alvydas Juodviršis ir Dainora Taurinskienė) vykome į tarptautinį folkloro festivalį „Prague Folklore days 2019“, kuris vyko Čekijos respublikos sostinėje – Prahoje.

Šiemet šis festivalis organizuotas jau keturioliktą kartą ir sukvietė penkiasdešimt šešis kolektyvus iš keturiasdešimties šalių, tokių kaip Kinija, Marokas, Izraelis, Turkija, Portugalija ir kt. Šiais metais Lietuvai, Žemaitijai bei Šilalės kraštui atstovauti buvo pakviesti mūsų Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro kolektyvai, kurių pagrindą sudaro vaikai ir jaunimas. Iš Žemaitijos ir Šilalės krašto liaudies dainų, instrumentinių kūrinių, šokių ir žaidimų parengtą programą pristatėme net keliose scenose nuostabaus grožio Prahos senamiestyje. Liepos 19 dieną iš pat ryto kolektyvų vadovai dalyvavome priėmime pas Prahos miesto merą miesto rotušėje. Priėmimo metu Prahos meras visų tautų kolektyvų vadovus sveikino atvykus į Tarptautinį festivalį ir, palinkėjęs pasimėgauti viešnage Čekijoje, kvietė atvykti dar ne kartą. Šeštadienio rytą visi dalyvavome šventinėje kolektyvų eisenoje Prahos miesto gatvėmis. Šioje eisenoje Šilalės rajono kultūros cento kolektyvai nešė Lietuvos trispalvę, Žemaitijos, Šilalės miesto bei kultūros centro vėliavas. Eisenoje skambėjo įvairios lietuvių liaudies dainos bei instrumentinė liaudies šokių muzika. Tiek pasirodymų metu, tiek ir eisenoje sulaukėme ypatingo palaikymo ir audringų aplodismentų. O kiek buvo laimės, kai po pasirodymų prieidavo tarp žiūrovų buvę lietuviai ir žerdavo pagyras gimtąja lietuvių kalba. Festivalis suteikė ne tik puikių emocijų, patirties, bet ir galimybę išplėsti savo akiratį: pakeliui į Čekiją užsukome į  KUTNA HOROS įžymybę – Sedlec kaulų koplyčią, kurioje saugoma apie 40 000 žmonių, mirusių nuo maro, palaikai. 1870 m. medžio drožėjui Františekui Rintui pavesta sutvarkyti kaulus. Jis kaulais dekoravo pastato sienas, iš jų suformavo Švarcenbergų šeimos herbą, sumontavo sietyną. Vaikščiojant po koplyčią apėmė dvejopi jausmai: kartu ir didinga, ir kartu nejauku…
Visus sužavėjo ekskursija po Prahą: susipažinome su didinga miesto architektūra, istorija, pabuvojome prie šokančio namo, didžiulį įspūdį paliko „besisukinėjanti galva”, įspūdingas kruizas Vltavos upe, kuria plaukdami grožėjomės abiejuose krantuose atsiveriančiais Prahos vaizdais, barokiniais Mala Strana namais, ant kalvos iškilusia Prahos pilimi, garsiuoju Karolio tiltu, nacionaliniu teatru. Vėlai vakare išvykome grožėtis naktine Praha. Ji tokia nuostabi, ypatinga ir nepakartojama. Įspūdžiai tikrai išliks visam gyvenimui.
Dėkoju kiekvienam vadovui, muzikantui, „Gers smuoks”, „Uknolis” jaunimui, „Veringos” instrumentinei grupei, vaikų tėveliams, prisidėjusiems, kad šilališkiai galėtų šauniai pasirodyti Tarptautiniame folkloro festivalyje PRAHOS FOLKLORO DIENOS 2019! Ypatinga padėka Šilalės rajono verslininkui, buvusiam Šilalės rajono merui Jonui Gudauskui, dabartiniam merui Algirdui Meiženiui ir Šilalės rajono savivaldybės kultūros centrui. Be jūsų pagalbos ir paramos mes nebūtume galėję dalyvauti šiame festivalyje. Kolektyvų vaikų ir jaunimo vardu dėkoju už jūsų supratingumą ir gerumą.

Šilalės rajono savivaldybės vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Gers Smuoks“ vadovė Ilona Raudonienė
Nuotraukos Agnės Gudauskaitės ir  Prague Folklore Days