Projektas Šilalės krašto dainos „Augin muni maža“

By 2022-08-29 31 rugpjūčio, 2022 Naujienos, Renginių archyvas

2022 m. lapkričio mėnesį Šilalės r. sav. kultūros centro folkloro ansamblis švęs 20 metų sukaktį. Tai ansamblis, kuris visada savo dainomis, šokiais ir pasakojimais pristato gimtąjį Šilalės kraštą.
Minint gražią ansamblio sukaktį, bendradarbiaujant su Lietuvos ir teatro akademijos prof. habil. dr. Daiva Vyčiniene ir doc. Evaldu Vyčinu, nori išleisti Šilalės krašto dainų „Augin muni maža“ rinkinį. Jame bus patalpinta apie 120 dainų, kurias užrašė „Visi“ folkloro ansamblis ekspedicijų po Žemaitiją metu, 500 egzempliorių tiražu, 14,8×21 cm formatu. Projekto metu bus atrinkti garso įrašai, sukurta knygos koncepcija, įvadiniai tekstai, bus transkribuoti garso įrašai, surinkti muzikiniai tekstai kompiuteriu. Bendradarbiaujant su kalbininku, daktaru Jonu Bukančiu, dainų tekstai bus užrašyti pietų žemaičių tarme, kuri būdinga Šilalės kraštui. Leidinyje bus sudėtos dainų pateikėjų nuotraukos su trumpomis biografijomis. 2022 m. lapkričio mėnesį minint folkloro ansamblio 20 metų sukaktį, būtų pristatyta ši prasminga Šilalės krašto dainų „Augin muni maža“ knyga. Svečiai iš Vilniaus, folkloro ansamblis „Visi“ padainuotų ekspedicijų metu užrašytų ir išmoktų dainų, pasidalintų savo įspūdžiais iš buvusių ekspedicijų.
Šis pirmas toks leidinys, su natomis ir Šilalės kraštui būdinga tarme, labai reikalingas kaip mokomoji medžiaga mokytojams, įvairių ansamblių vadovams, kurie ruošia kolektyvus dainų šventėms, konkursams, kurie reprezentuoja savo Šilalės kraštą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Leidinys bus naudinga visiems ieškantiems savo kultūrinių šaknų, atsiveriančių per gyvą muzikavimo džiaugsmą. Svarbu ir tai, kad jaunimas galės pažinti, kurti, tuo pagrindu. Juk gyvas dainavimas kartu skatina visus mokėti burtis ir sutarti, vienas kito klausytis.
Liaudies kūrybos palikimas – svarbus kultūros ugdymo šaltinis. Iš dalies mūsų dienų nacionalinis kultūros gaivumas priklauso nuo liaudies kūrybos gyvybingumo, mokėjimo ją panaudoti ir globoti.
Minint folkloro ansamblio 20 metų sukaktį, knyga bus pristatyta ir Tauragės apskrities – Tauragės, Šilalės, Pagėgių ir Jurbarko bibliotekose, Žemaičių draugijose, Šilalės kraštiečių draugijoje Vilniuje. Tai mūsų Šilalės krašto kultūros paveldo dalelė, dainuojamoji tautosaka, su pietų žemaičių tarme, kurią taip norisi išsaugoti ateinančioms kartoms.
Džiaugiamės, kad darbai vyksta pagal planą. Šilalės krašto dainos jau atrinktos. Doc. Evaldas Vyčinas atsiuntė transkribuotų dainų melodijų pavyzdžius. Tekstai bus perduoti daktarui Jonui Bukančiui, kuris dainų tekstus parašys pietų žemaičių tarme.

Informaciją pateikė Šilalės kultūros centro instrumentalistė Jolanta Kažukauskienė.