Pirmosios pradalgės šventė „Pustykim, vyrai, dalgelius“ Žaiginio bendruomenėje „Bitupis“

By 2019-06-20 12 birželio, 2020 Renginių archyvas

Birželio 16 d. Kaltinėnų kultūros namų moterų vokalinis ansamblis „Versmė“ ir kaimiškos muzikos kapela (vad. Vileta Gailėvičienė) vyko į Raseinių raj, Šiluvos sen. Žaiginio bendruomenės „Bitupis“ organizuojamą pirmosios pradalgės šventę „Pustykim, vyrai, dalgelius“.  Šienavimą lietuviai nuo seno pradėdavę po šv. Antano, kai prasideda pats gamtos gražumas, pats gyvybės šėlsmas! Išpjauti pirmąją pradalgę Žaiginyje kasmet patikima Jonui Vaitekūnui, buvusiam mokytojui. Vėliau stoja susirinkę į šventę šienavimo varžytuvių dalyviai. Ir šlyja žolelė po plieno dalgeliu… Įdomu tai, kad moterys taip pat neatsilieka, stveria dalgius ir – į pievą. Varžytuvių teisėjams reikėjo ir moterų šienavimą įvertinti.
Šienavimo varžytuvėse dalyvavo 12 šienpjovių, pjovimas vertintas pagal kokybės ir grožio kriterijus. Mūsų  kapelos vyrai taip pat dalyvavo varžytuvėse ir Jonas Geryba užėmė garbingą trečią vietą.
Dėkojame bendruomenei ir bendruomenės pirmininkui  už skanius šaltibarščius, rūgpienį, perlinę košę, lašinukus,  už išmonę ir gebėjimą gražiai priimti svečius.
Apsisuks metų ratas, vėl guldysim į pradalgę smilgą, iš palėpės į lanką trauksim dalgelį. Tolsta tradicijos, mąžta dalgelių, pjovėjai galingom mašinom nukerta žolelę, jai net nespėjus prie žemelės glustelt, susuka, sumaišo, suspaudžia, atgulus syvų sukaupti neduoda. O juk gražiausia, kai žmogus su dalgiu per lanką, taip šiukšt, šiukš, šiukšt, nubrenda…

Informaciją pateikė Kaltinėnų kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė Neringa Eitutienė
Nuotraukos Astos Bataitytės