,,Kupolinės“

By 2021-06-30 Renginių archyvas

Pats vidurvasaris, kada saulė pačioje savo kelio viršūnėje, dienos pačios ilgiausios ir šviesiausios. Visa augmenija klesti, veši. Tai vasaros saulėgrąža. Jau išvakarėse pradėjome ruošti ,,Kupolinių“ šventei. Moterys ėjo į laukus kupoliauti. Rinko įvairiausių žolynų. Tam, kad gėlės, žolynai turėtų gydomąją galią, ėjome į devynias puses, po devynis žingsnius ir rinkome prie kojų pasitaikiusius augalus, taip surinkome devynis žolynus. Jau tradicija tapusi ,,Kupolinių“ šventė vyko birželio 26 d. Kvėdarnos seniūnijos Sauslaukio kaime seniūnaitės Ritos Eitmonienės sodyboje. Projektas finansuojamas pagal Šilalės rajono savivaldybės etninės kultūros plėtros programą.
Pajūralio laisvalaikio salės renginių vedėja Alma Šimkuvienė sukvietusi gyventojus į Kupolinių šventę kartu su Pajūralio bibliotekininke Stase Pūdžemiene pasveikino visus susirinkusius, pagal senas tradicijas ir papročius. Istorija liudija, kad kupolinės – šiuo vardu vadinamos nuo 1262 m. laikantis pagrindinių šventės simbolių: oro, žemės su augmenija, vandens ir ugnies. Apie magiškas žolelių, vaistažolių reikšmę ir jų galias pasakojo žolininkė Birutė Normantienė iš Pagramančio. Šventėje viena po kitos sekė apeigos pagal senąsias liaudies tradicijas: Jonų, Janinų, Rasų sveikinimas, vainikų pynimas ir plukdymas, įvairūs magiški būrimai, aukuro uždegimas ugnies garbinimas ir kt. Šventės dalyvius sveikino Pajūralio laisvalaikio moterų šokių kolektyvas ,,Sūkurys“ (vadovė Alma Šimkuvienė), linksmą muziką ir dainas dovanojo Rietavo savivaldybės kultūros centro linksmos muzikos kapela ,,Subata“ (vadovė Aida Liutikienė). Šventės metu skambėjo dainos, šokiai, žaidimai. Daug sužinoję apie ,,Kupolinių“ apeigas ir tradicijas šventės dalyviai į namus išsinešė gerą nuotaiką ir šypseną veiduose.
Nuoširdžiai dėkojame šventės rėmėjams: Šilalės rajono savivaldybei, Kvėdarnos seniūnijos seniūnui Aivarui Dobilui, ūkininkui Jonui Baubliui ir visiems kitiems prisidėjusiems organizuojant ,,Kupolinių” šventę.

Informaciją pateikė Pajūralio laisvalaikio salės renginių vedėja Alma Šimkuvienė.
Nuotraukos Gabijos Breiterytės.