Etninis kultūrinis projektas „Kūryba teikia džiaugsmą“

By 2020-12-04 Renginių archyvas

Spalio 15 dienos popietę Laukuvos kultūros namuose pradėtas įgyvendinti etninės kultūros plėtros programos projektas „Kūryba teikia džiaugsmą“, kurį finansuoja Šilalės rajono savivaldybė. Projektas apjungė tris edukacinius užsiėmimus.
Pirmasis užsiėmimas  „Pynimas iš vytelių“, kurį vedė tautodailininkas, pynėjas iš Tauragės  Vytautas Radvilas. Pradėdamas užsiėmimą tautodailininkas paminėjo, kad pynimas iš vytelių – tai vienas iš seniausių lietuvių amatų. Mūsų tauta sugebėjo iš gamtoje esančių paprastų medžiagų, pasigaminti ne tik buities rakandus, bet ir įvairius puošybos elementus. Pynėjas papasakojo, kokiu metų laiku yra geriausia rinkti vyteles ir kaip jas paruošti, kad jos būtų tinkamos pynimui.
Po trumputės įžangos visi kibome į darbą. Pynėme po nediduką krepšelį. Kam sekėsi geriau – tas spėjo ir pabaigti, o kai kas pynimą tęsė namuose.
Antrasis projekto užsiėmimo ciklas – „ Tautinės juostos pynimas“.
Spalio 21-osios popietę į šį užsiėmimą pakvietė Tauragės rajono Pagramančio pynėja, mokytoja Lina Šimkūnienė.
– „Tautinė juosta, jos raštai – tai mūsų protėvių išraiška apie mūsų papročius, tradicijas ir grožio sampratą“. Šiais žodžiais Lina pradėjo užsiėmimą. Į šį smagų ir kartu įtraukiantį užsiėmimą įsijungė ir jaunimas, susipažino su siūlų ir spalvų derinimu, pynimo būdais. Vieniems sekėsi gana gerai, kitiems šiek tiek sunkiau, tačiau pats užsiėmimas atitraukė nuo visų kitų minčių, o jaunimas pamiršo ir telefonus, kurie liko nuošalėje ant stalo padėti. Popietės pabaigoje dėkojome pynėjai už suteiktas žinias ir puikiai praleistą popietę.
Trečiasis projekto užsiėmimas – „Žvakių gamyba iš bičių vaško“  vyko gruodžio 3 dieną karantino laikotarpiu. Tikėjomės, kad lapkritį prasidėjęs karantinas ilgai neužsitęs, tačiau taip  neįvyko, todėl trečiąjį užsiėmimų ciklą vykdėme nuotoliniu būdu šeimose ir pasitelkę Laukuvos vaikų dienos centro lankytojus.
Parsisiuntėme iš internetinio puslapio www.vaskines-zvakes.lt  pradžiamokslio pamokėlę, kurioje mokoma, kaip iš vaško lakštų (dar vadinamų vaškuolėmis) pasigaminti žvakes. Šia pamokėle pasidalinau su Laukuvos vaikų dienos centro darbuotoja Sandra Jokubauske, kuri sutiko pamokyti vaikus kaip pasidaryti išskirtines vaško žvakutes. Į šį užsiėmimą įsitraukė ir šeimos. Priemonės buvo saugiai pristatytos į namus, o mokymo pamokėlė buvo nusiųsta kiekvienai šeimai.
Žvakių šviesos jaukumas leidžia atsikvėpti nuo nepailstančio gyvenimo ritmo, sugrįžti į save ir primena, kad artėjame prie pačių gražiausių metų švenčių. Ir nesvarbu, kad mus kausto karantinas, vis tiek linkėkime vieni kitiems tik gero ir gražaus ir tikėkimės, kad netrukus viskas pasibaigs.

Nuoširdžiai dėkoju visiems kas vienaip ar kitaip padėjo įgyvendinti šį projektą ir tikiuosi, kad šis projektas taps tęstiniu.

Laukuvos kultūros namų koncertų (spektaklių) organizatorė Virginija Mikutavičienė
Nuotraukos: D. Vasiliausko, S. Jokubauskės, O. Jogminienės