ETNINĖ AKCIJA VISA LIETUVA ŠOKA

By 2019-09-23 5 birželio, 2020 Renginių archyvas

Jau nuo 2015 metų ant tilto prie Šilalės tvenkinio rugsėjo mėnesį visi rajono tradicinių šokių puoselėtojai ir prijaučiantieji etninei kultūrai kviečiami į visą Lietuvą apėmusią etninę akciją „Visa Lietuva šoka“. Akcijos tikslas – per tradicinius šokius vienyti bendruomenes, stiprinti lietuvių kultūrinės tapatybės pajautą, į liaudies šokio sūkurį įtraukti kuo daugiau visuomenės ir pasiekti, kad jis taptų matomas ne tik scenose, bet ir kiekvienam prieinamas, išbandytas, pamėgtas.

Šilalės rajono savivaldybės kultūros centras nors vėsoką, bet gražų rugsėjo 20 d. vakarą į etninę akciją, skirtą Žemaitijos metams paminėti, pakvietė visus Šilalės rajono šokių ir folkloro mėgėjus bei norinčiuosius pasišokti, o kas nemoka – išmokti tradicinių šokių.  
Iš viso rajono susirinkusiems šokėjams grojo jungtinė muzikantų grupė: Traksėdžio laisvalaikio salės liaudiškos muzikos kapelos (vad. A. Juodviršis) bei Šilalės kultūros centro folkloro ansamblio „Veringa“ instrumentinės grupės (vad. Vaclovas Rudys) muzikantai, renginį vedė Ilona Raudonienė.
Etninės akcijos pradžioje linksmai nusiteikusius šokėjus sveikino Šilalės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tadas Bartkus, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Jovita Voverienė bei Šilalės kultūros centro direktorė Irmina Kėblienė.
Apie 300 etninės akcijos dalyvių (kolektyvų ir pavienių šokėjų) 2 valandas šoko tradicinius Šilalės krašto, Žemaitijos ir visos Lietuvos šokius: „Žemaitukas“, „Gyvateris“, „Ciceliukė Marceliukė“, „Kiaulė gikiuos“, “Ulanas“, „Oira“, „Kleckai“, „Pjoviau šieną“, „Dirižablis“, „Žyds“, „Tamsi naktis“, „Granskveras“, „Kadagys“, „Latrišas“, „Blezdingelė“, „Ant kalno karklai“, „Malūnėlis“ ir „Suktinis“. Labai smagu, kad kasmet į akciją įsitraukia vis daugiau šokėjų tėvelių, senelių, ir renginyje dalyvauja ne tik kaip stebėtojai, bet ir patys šoka drauge su visais.  
Šios etninės akcijos metu visoje Lietuvoje apdovanojami ir III tradicinius šokius puoselėjančių Lietuvos mokyklų konkurso „Visa mokykla šoka“ laureatai, pagrindinių ir specialiųjų prizų nugalėtojai.  Šilalės rajono savivaldybei, Švietimo, kultūros ir sporto skyriui bei visoms ugdymo įstaigoms, 2019 metais dalyvavusioms respublikiniame projekte „Visa mokykla šoka“, įteikti Lietuvos nacionalinio kultūros centro II vietos diplomai už renginių, vienijančių visas Lietuvos ugdymo įstaigas, dalyvaujančių III tradicinius šokius puoselėjančių Lietuvos mokyklų konkurse „Visa mokykla šoka“, organizavimą. Specialusis diplomas įteiktas ir Šilalės kultūros centro direktorei, „Šokančios mokyklos“ idėjos pradininkei Irminai Kėblienei. Anot konkurso organizatorės LNKC choreografinio folkloro specialistės Audronės Vakarinienės, „Šilalės rajonas jau pirmaisiais konkurso organizavimo metais (2017 metais tapo pirmojo  konkurso „Visa mokykla šoka“ nugalėtojais) parodė puikų pavyzdį visoms Lietuvos savivaldybėms ir mokykloms, kad svarbu tradicinius šokius šokti ne tik savo mokykloje, bet įtraukti kuo didesnį rajono mokyklų skaičių. Džiuginanti trečiojo konkurso statistika, nes jame dalyvavo rekordinis ugdymo įstaigų skaičius: 138 Lietuvos mokyklų bendruomenės užpildė paraiškas ir pasiryžo dalyvauti konkurse. Gaila, ne visos baigė, o gal tik pritrūko jėgų ar valios atsiskaityti. Sėkmingai, pritraukdamos gausų mokinių skaičių, konkursą baigė net 89 ugdymo įstaigos. Ryški jo tendencija augti ir plėstis nuteikia viltingai, įkvepia dar daugiau entuziazmo kasmet jį rengti. Be to, verta kalbėti ne tik apie skaičius – tai pasakytina ir apie stebinančią veiklų įvairovę, organizatorių išradingumą, veiksmingiausių tradicinių šokių populiarinimo būdų atradimą, pačios šokimo kokybės gerėjimą. Ataskaitose pateikta medžiaga atspindi dar platesnę šokių sklaidą mokyklose, vietos bendruomenėse, sėkmingą dalyvavimą kitų įstaigų, miestų, miestelių, rajonų renginiuose. Pradėti organizuoti net visas konkurse dalyvaujančias Lietuvos mokyklas vienijantys susibūrimai, etnokultūros naktys, naktišokiai, gegužinės. O kai šokti sekasi vis geriau ir lengviau, vis gausesniame bendraminčių būryje, tai, neabejotinai, suteikia ir daugiau džiaugsmo dalyviams.“
Po tradicinių šokių visus linksmomis polkomis ir valsiukais džiugino Šilalės rajono savivaldybės kultūros centro linksmos muzikos ansamblis „Padkava“ ( vadovas Alvydas Juodviršis).
Renginio pabaigoje mažiausieji šokėjai apdovanoti riestainiais, saldainiais ir UAB „Eurobiuras“ įsteigtais prizais-pieštukais. AJC (atviro jaunimo centro) savanoriai vaišino visus žolelių arbata, kolektyvams įteikti sausainių rinkiniai, o svarbiausia, negailėta padėkos žodžių visiems folklorinių šokių puoselėtojams – mūsų tautos tradicijų ir papročių sergėtojams.
Dėkojame Šilalės kultūros centro bei filialų, laisvalaikio salių kolektyvams, Šilalės meno mokyklai, Šilalės rajono švietimo ugdymo įstaigoms (vadovams ir mokytojams: Laimai Andrejauskienei Digmai Kononovienei, Kristina Ačei, Sandrai Vaičikauskienei, Olgai Jogminienei, Aldutei Rimkienei, Giedrei Fasci, Gražinai Pameditienei, Almai Šimkuvienei, Ilonai Raudonienei, Dainai Dainauskienei, Angelei Grikšienei, Aušrai Danisevičienei, Šilalės lopšelio-darželio „Žiogelis“ auklėtojoms ir vaikus atlydėjusiems tėveliams, seneliams, direktorės pavaduotojai Kristinai Ačei), kurios noriai įsijungė į gražią etninę akciją „Visa Lietuva šoka“.
Dėkojame rėmėjui UAB „Eurobiuras“, kavinei „Alnidra“ bei informaciniams rėmėjams: „Šilalės artojas“, VšĮ „Šilalės naujienos“.

Informaciją pateikė etninės akcijos organizatorė Ilona Raudonienė
Nuotraukos: MB „Septintas kadras“
Filmuką kūrė „MB „Septintas kadras“