Rasos - Joninių šventė Šilalėje
Antradienis, 27 Birželis 2017 10:34

Birželio 25 dieną Šilalėje „Bendruomenių   parke“ vyko Rasos - Joninių šventė. Šilališkiai ir svečiai   rinkosi palydėti trumpiausią naktį ir dalyvauti Šilalės rajono kapelų varžytuvėse. Iškilmių dalyviai ėjo pro šventinius vartus, kur turėjo galimybę dalyvauti simbolinėje Rasų apsiprausimo- apsivalymo apeigoje.
Švenčiant Rasas turi būti keturi pagrindiniai elementai - šventės simboliai: oras, vanduo, ugnis ir žemė su augmenija. Todėl vėliau ėjome uždegti Joninių laužą ir pagarbinti ugnį,  sukant  ugnies ir gyvenimo ratus. Joninių laužą uždegė deivės Gabijos vardą turinti mergina. Prie laužo visi dalijomės gira, o apgalvoję savo sėkmes ir nesėkmes, norus ir palinkėjimus į laužą metėme  po saują druskos. Merginos  pynė  ir mėtė vainikus, dalyvavo gražiausio  vainiko konkurse, o  vaikinai  savo miklumą, ištvermę rodė  folklorinio šokio  „Mikita” konkurse, kartu su merginomis suko „Suktinuką” ir šoko folklorinius šokius.

Žinoma, nepamiršome  pasveikinti Jonų ir Janinų varduvių proga. Visi Jonai ir Janinos buvo vainikuoti ir apdovanoti prizais. O kai jaunimas  patraukė plukdyti  vainikų, prasidėjo Šilalės rajono liaudiškos muzikos kapelų varžytuvės.
Jose dalyvavo 7 Šilalės rajono kapelos: „Šilojus“ (vad. A. Šimkus), „Bijotaičiai“ (vad. K. Mizgirienė, St. Bugenis),  „Laukuva“ (vad. A. Šniaukas), „Padkava“ (vad. A.Juodviršis), Kūtymų laisvalaikio salės kapela (vad. V. Rudys), Tarvydų parko kapela (vad. K. Tarvydas),  Kaltinėnų kultūros namų kapela (vad. V. Gailevičienė).
Žiūrovams buvo išdalinta 500 balsavimo lapelių, kuriuos varžytuvių pabaigoje jie  metė į labiausiai patikusios kapelos krepšelį.
Kiekviena kapela buvo nominuota. Jaunatviškiausios kapelos nominaciją laimėjo Laukuvos kapela „ Laukuva“.  Originaliausia kapela pripažinta „Padkava“ iš Traksėdžio, o švelniausia – Kaltinėnų kultūros namų kapela. Trankiausia - pripažinta Tarvydų parko kapela, nuoširdžiausia - Šilalės kultūros centro kapela „Šilojus“. Išradingiausios kapelos  nominaciją laimėjo Kūtymų laisvalaikio salės kapela.
Geriausia  kapela žiūrovai išrinko Bijotų laisvalaikio salės  kapelą „Bijotaičiai“ (vad. K. Mizgirienė ir St. Bugenis).  Jai atiteko tautodailininko Alfonso Mauliaus išdrožtas prizas „Geriausia Šilalės rajono kapela 2017”.
O šventę užbaigė modernaus folkloro grupė „Aisva“ iš Jonavos.
Nors  Rasos - Joninių šventės metu dažnai laistė „Dangaus krapyla“, bet  renginio vedėjai Ilona Raudonienė ir Vytautas Jankauskas džiaugėsi, kad žiūrovai buvo aktyvūs balsuotojai, linksmi klausytojai ir puikūs šokėjai. Tikimės, kad kapelų varžytuvių tradicija tęsis dar ne vienerius metus ir linksmins Šilalės krašto žmones ir rajono svečius.

Informaciją pateikė folkloro ansamblio vadovės I. Raudonienė, J. Kažukauskienė.
Nuotraukos St. Čekio.

 
© 2013 Šilalės rajono savivaldybės kultūros centras. Joomla templates by a4joomla